Pinczer austriacki – wszechstronny pies o wielkim sercu

Z całą pewnością można stwierdzić, że rasa ta jest wielozadaniowa. Zwierzę to może być towarzyszem dla swoich właścicieli, a także stróżem i obrońcą. Jest jeden warunek- nie znoszą one nudy, a rutyna sprawia, że zaczynają kombinować i na własną rękę szukać sobie rozrywek, co niekoniecznie będzie się podobało właścicielom.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakty z dziećmi

Terytorialność

 

Pinczer austriacki - wzorzec rasy

Wysokość w kłębie to u suki od 42 do 48 cm, a u psa to 44 do 50cm. Masa ciała pinczera austriackiego to 12-18kg. Rasa ta wyróżnia się naprawdę masywną budową. Mięśnie są dobrze rozbudowane i silne. Klasyfikacja FCI to grupa 2 - pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy. Sekcja 1- pinczery i sznaucery. Głowa pinczera austriackiego jest gruszkowata, a jej wielkość jest proporcjonalna do tułowia. Mózgoczaszka jest szeroka, zaokrąglona z wyraźnie zaznaczoną bruzdą czołową. Łuki jarzmowe są wyraźnie wykształcone, z dobrze rozwiniętymi mięśniami policzkowymi. Nos jest czarny, a kufa mocna. Grzbiet nosa jest prosty. Wargi można uznać za suche o ciemnej pigmentacji, a uzębienie mocne. Zgryz musi być kompletny, nożycowy. Pies ten posiada duże gałki oczne umiejscowione w okrągłym oczodole. Powieki są przylegające i ciemno pigmentowane. Uszy klasyfikują się jako załamane, małe i wysoko osadzone. Szyja pinczera austriackiego jest mocna i ma średnią długość. Tułów zaznaczony jest wyraźnie. Grzbiet natomiast jest krótki, szeroki. Klatka piersiowa głęboka i beczkowata z widocznym przedpiersiem. Brzuch jest lekko podciągnięty. Ogon wysoko osadzony, mocny i porośnięty gęstym włosem. Można powiedzieć, że kończyny mają mocny kościec, są dobrze umięśnione i proste. Łapy zwarte o mocnych pazurach. Sierść pinczera austriackiego jest gęsta i ma podszerstek. Włos okrywowy może być krótki lub średnio długi oraz gęsty i gładki. Maść jest kasztanowow złota, brązowo-żółta, jelenia lub czarna z podpalaniem. Pies ten musi mieć białe znaczenia na piersi, szyi i pysku.

Pinczer austriacki - charakter

Jest to pies, który może pełnić funkcję doskonałego stróża. Robi to z wielkim oddaniem i zaangażowaniem. Należy pamiętać, że rasa ta jest nieufna wobec obcych, dlatego gdy zbliża się podejrzana osoba, pies ten poinformuje o tym głośnym szczekaniem. Szczekliwość jest czasem problematyczna, co jest główną wadą tej rasy. Warto zaznaczyć, że u tych psów zdarzają się zachowania agresywne w stosunku do innych małych zwierząt. Psy te na co dzień są raczej wesołe i przyjazne. Lubią spędzać czas ze swoją rodziną i z chęcią się bawią z jej członkami.

Pinczer austriacki - długość życia

Psy rasy żyją pinczer austriacki około 12-15 lat, natomiast jak w przypadku każdej rasy zależy to od ich stanu zdrowia, warunków utrzymania, żywienia czy czynników genetycznych. Warto zatem regularnie odwiedzać lekarza weterynarii i kontrolować zdrowie swojego pupila.

Pinczer austriacki - zdrowie

Rasa ta jest raczej wytrzymała, natomiast raczej nie nadaje się do ciągłego życia na dworze na przykład w budzie. Jeżeli właściciel nie zapewnia mu odpowiedniej dawki ruchu, to może liczyć się z tym, że jego zwierzak zacznie tyć. Stosunkowo częste choroby tej rasy to przepuklina krążka międzykręgowego oraz zwichnięcie rzepki, a także dysplazja stawów biodrowych i choroby serca.

Pinczer austriacki - pielęgnacja

Jest to rasa, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać sierść, a co 2-3 miesiące warto wykąpać swojego pupila (chyba, że częstsze kąpiele są wskazane). Regularnie należy również kontrolować stan uzębienia (sprawdzać, czy nie nagromadził się kamień nazębny) oraz stan uszu i oczu.

Pinczer austriacki - żywienie

Pinczer austriacki nie wymaga szczególnego żywienia. Tak naprawdę jak każda rasa powinien dostawać pełnowartościową, zbilansowaną karmę, która zaspokoi jego wszelkie żywieniowe zapotrzebowania. Pamiętajmy także, aby nie dokarmiać psa między posiłkami, gdyż to zwiększy ryzyko otyłości.

Pinczer austriacki - szkolenie i wychowanie

Wiemy już, że psy te są mocno szczekliwe, dlatego warto wcześnie rozpocząć szkolenie psa, aby zapanować nad jego nadmiernymi emocjami. Warto nauczyć psa posłuszeństwa i komend, dzięki czemu hierarchia będzie zachowana i zwierzę nie wejdzie właścicielowi „na głowę”.

Pinczer austriacki - szczeniaki i hodowla

Przede wszystkim zanim zdecydujesz się na kupno psa, warto abyś sprawdził/sprawdziła, czy hodowla jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym, czyli posiada certyfikat FCI. To da Ci pewność, że dana hodowla przede wszystkim jest legalna, a cechy psa są zgodne ze wzorcem rasy.

Pinczer austriacki - cena

Za szczeniaka rasy pinczer austriacki musimy zapłacić około 3000-4000zł. Tańsze psy raczej nie pochodzą z dobrej, sprawdzonej hodowli. Warto zwrócić na to uwagę i nie wspierać pseudohodowli.

Pinczer austriacki - historia rasy, ciekawostki

Kiedyś był on traktowany jako wiejski pies stróżujący, natomiast obecnie to głównie towarzysz rodzinny. Jest on potomkiem pinczera niemieckiego, który został skrzyżowany z psami występującymi w Austrii. Pierwotnie miał on pomagać rolnikom i strzec zwierzęta gospodarskie przed drapieżnikami.

Pinczer austriacki - dla kogo?

Jest to pies dla ludzi aktywnych, którzy poświęcą mu dużo czasu i swojej cierpliwości. Rasa ta świetnie sprawdzi się, dla kogoś kto niekoniecznie chce mieć inne zwierzęta, a szczekliwość nie jest dla niej/niego ogromnym problemem. Zdecydowanie właściciel pinczera powinien zapewnić mu dużo rozrywek, tak aby pies się nie nudził.  Idealnie jeżeli właściciel psa nie mieszka w bloku (gdyż nadmierna wokalizacja pinczera może stanowić problem). Najlepsze miejsce dla tej rasy to dom z podwórkiem, na którym pies będzie mógł dać upust swoim emocjom i nadmiernej aktywności. Rasa ta raczej nie nadaje się dla małych dzieci, bowiem psy te nie są bardzo cierpliwe. Zwierzęta te z reguły bardzo lubią biegać z właścicielem lub bawić się z nim. Ktoś, kto chce mieć tego psa z całą pewnością musi być bardzo zdyscyplinowaną osobą, gdyż zwierzę to potrzebuje przewodnika.

To może Cię zainteresować:

Chart rosyjski borzoj –  arystokratyczny włochacz 
Lagotto Romagnolo – dobry pływak i tropiciel trufli
Jaki lek przeciwbólowy dla psa? – lista leków i objawów bólowych u psa
Subskrypcja karmy dla psów – ceny, dostawa i działanie modelu
Sarplaninac –  pies pasterski z Szar Płaniny
Borelioza u psa – jakie są objawy boreliozy u psa i jakie są koszty leczenia?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *